Naudingos nuorodos
Dėl fluorochinolonų ir chinolonų saugumo

Europos vaistų agentūros (toliau – EVA) Farmakologinio budrumo rizikos vertinimo komitetas (toliau – PRAC), pakartotinai išnagrinėjęs šių vaistinių preparatų sukeltus neįgalumo atvejus ir galimą ilgalaikį šalutinį poveikį, rekomendavo apriboti fluorochinolonų ir chinolonų grupės antibiotikų (vartojamų per burną, injekcijomis arba įkvėpus) vartojimą. Pakartotinoje peržiūroje buvo vertinami šie vaistai:  ciprofloksacinas, flumekvinas, levofloksacinas, lomefloksacinas, moxifloksacinas, norfloksacinas, ofloksacinas, pefloksacinas, prulifloksacinas ir rufloksacinas (fluorochinolonų grupės antibiotikai); cinoksacinas, nalidikso rūgštis, pipemido rūgštis (chinolonų grupės antibiotikai). Šie antibiotikai yra plataus veikimo spektro, veikia tiek gramteigiamas, tiek ir gramneigiamas bakterijas.


Labai retais atvejais pacientai, gydyti fluorochinolonų ar chinolonų grupės antibiotikais, patyrė ilgalaikį šalutinį poveikį ar neįgalumą, daugiausiai susijusį su raumenimis, sausgyslėmis, kaulais ir nervų sistema.
 
PRAC, išnagrinėjęs minėtą šalutinį poveikį,  rekomendavo atšaukti iš rinkos kai kuriuos vaistinius preparatus, įskaitant, kurių sudėtyje yra chinolono, kadangi jie skirti tik tų infekcijų gydymui, kurių nebegalima gydyti šiai antibiotikų grupei priklausančiais vaistais.
 
PRAC rekomendavo likusių fluorochinolonų grupei priklausančių antibiotikų nenaudoti:

  • infekcijoms, kurios gali pagerėti be gydymo arba nėra sunkios (pvz., gerklės infekcijoms), gydyti;
  • siekiant išvengti keliautojų viduriavimo ar pasikartojančių apatinių šlapimo takų infekcijų;
  • pacientams, kuriems anksčiau pasireiškė fluorochinolonų arba chinolonų grupės antibiotikų sukeltas sunkus šalutinis poveikis, gydyti;
  • lengvoms ar vidutinio sunkumo infekcijoms gydyti, nebent negalima naudoti kitų antibakterinių vaistų, dažniausiai rekomenduojamų šioms infekcijoms gydyti.

Šios grupės antibiotikus rekomenduojama vartoti atsargiai, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, pacientams, sergantiems inkstų sutrikimais, pacientams, kuriems atlikta organų transplantacija arba, kuriems taikomas gydymas sisteminiais kortikosteroidas. Šiems pacientams yra didesnė sausgyslių pažeidimų rizika, kurią sukelia fluorochinolonų ir chinolonų grupės antibiotikai.
 
PRAC taip pat rekomendavo sveikatos priežiūros specialistams patarti pacientams nutraukti gydymą fluorochinolonais, pasireiškus pirmiesiems šalutinio poveikio, susijusio su raumenimis, sausgyslėmis ar kaulais (pvz., uždegimas ar sausgyslių plyšimas, raumenų skausmas ar silpnumas, sąnarių skausmas ar patinimas) ar nervų sistemos (pvz., dilgčiojimas ar adatėlių badymo jausmas, nuovargis, depresija, sumišimas, mintys apie savižudybę, miego sutrikimai, regos ir klausos sutrikimai, pakitęs skonis ir kvapas), požymiais.
 
Atskirų fluorochinolonų grupei priklausančių antibiotikų informaciniai dokumentai bus atnaujinti, atsižvelgiant į apriboto vartojimo rekomendacijas.
 
PRAC rekomendacija bus persiųsta EVA Žmonėms skirtų vaistinių preparatų komitetui (toliau – CHMP). Vėliau CHMP nuomonė bus persiųsta Europos Komisijai, kuri priims galutinį sprendimą.
 
Daugiau informacijos žr. čia.