Naudingos nuorodos
Naujienos
Dėl vaistinių preparatų tiekimo sutrikimo
2022-12-20

Informuojame, kad laikinai sutriko šių vaistinių preparatų tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Dėl folkodino registracijos
2022-12-19

2022 m. gruodžio 1 d. Europos vaistų agentūros Farmakologinio budrumo ir rizikos vertinimo komitetas (toliau – PRAC) išnagrinėjęs turimus duomenis, nusprendė panaikinti vaistinių preparatų, kurių sudėtyje yra folkodino (skirtų suaugusiems ir vaikams gydyti neproduktyvų (sausą) kosulį ir kartu su kitomis veikliosiomis medžiagomis peršalimo ir gripo simptomams gydyti) registraciją.

Peržiūros metu PRAC įvertino visus turimus duomenis, įskaitant galutinius ALPHO tyrimo rezultatus, po pateikimo į rinką gautus saugumo duomenis ir pateiktus trečiųjų šalių, pvz., sveikatos priežiūros specialistų. Gauti duomenys parodė, kad folkodino vartojimas 12 mėnesių prieš bendrąją nejautrą su neuromuskuliniais blokatoriais (NMB) yra anafilaksinės reakcijos (staigios, sunkios ir gyvybei pavojingos alerginės reakcijos) į NMB atsiradimo rizikos veiksnys.

Kadangi nebuvo įmanoma nustatyti veiksmingų priemonių šiai rizikai sumažinti ar apibrėžti pacientų populiaciją, kuriai folkodino nauda yra didesnė už jo keliamą riziką, vaistai, kurių sudėtyje yra folkodino, pašalinami iš ES rinkos, todėl jų nebebus galima įsigyti tiek su receptu arba be recepto.

Sveikatos priežiūros specialistai turėtų apsvarstyti tinkamas gydymo alternatyvas ir patarti pacientams nutraukti vaistų, kurių sudėtyje yra folkodino, vartojimą. Sveikatos priežiūros specialistai taip pat turėtų patikrinti, ar pacientai, kuriems planuojama atlikti bendrąją nejautrą naudojant NMBA, vartojo folkodiną per pastaruosius 12 mėnesių, ir žinoti apie galimą anafilaksinių reakcijų riziką šiems pacientams.

PRAC rekomendacijos buvo perduotos Savitarpio pripažinimo ir decentralizuotų procedūrų koordinavimo grupei (CMDh), kuri 2022 m. gruodžio 14 d. jas patvirtino. Kadangi CMDh pozicija buvo priimta balsų dauguma, sprendimas bus išsiųsta Europos Komisijai, kuri priims galutinį teisiškai privalomą sprendimą, taikomą visose ES valstybėse narėse.

Dėl vaistinių preparatų tiekimo sutrikimo
2022-12-16

Informuojame, kad laikinai sutriko šių vaistinių preparatų tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Dėl vaistinių preparatų tiekimo sutrikimo
2022-12-16

Informuojame, kad laikinai sutriko šių vaistinių preparatų tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Dėl vaistinių preparatų tiekimo atnaujinimo
2022-12-16

Informuojame, kad atnaujintas vaistinių preparatų Thyrogen (Tirotropinas alfa) 0,9 mg milteliai injekciniam tirpalui N2, DuoPlavin (Klopidogrelis/Acetilsalicilo rūgštis) 75 mg/100 mg plėvele dengtos tabletės N28 ir Plavix (Klopidogrelis) 75 mg  plėvele dengtos tabletės N28 (PVC/PVDC/alu) tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Dėl vaistinių preparatų tiekimo sutrikimo
2022-12-14

Informuojame, kad laikinai sutriko šių vaistinių preparatų tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Dėl vaistinio preparato tiekimo atnaujinimo
2022-12-14

Informuojame, kad atnaujintas vaistinio preparato Omep Uno (Omeprazolas) 20 mg skrandyje neirios kietosios kapsulės N14 tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

VVKT klientų dėmesiui dėl Tarnybos informacinių sistemų bei tinklo trikdžių!
2022-12-14

Šiomis dienomis dėl ne nuo Tarnybos priklausančių veiksnių susiduriame su informacinių sistemų (VAPRIS/VPREG), el. pašto bei tinklo problemomis. Iškilę nesklandumai yra žinomi ir sprendžiami.

Atsiprašome už nepatogumus, su kuriais susiduriate. Dėkojame už Jūsų suprantingumą.

Dėl vaistinių preparatų tiekimo sutrikimo
2022-12-13

Informuojame, kad laikinai sutriko šių vaistinių preparatų tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Dėl 2022 m. lapkričio 9 d. Europos Komisijos sprendimo
2022-12-13

2022 m. lapkričio 9 d. Europos Komisija priėmė sprendimą dėl žmonėms skirtų vaistų, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos riluzolo, registracijos pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2001/83/EB 107e straipsnį.

Europos Komisija, atsižvelgusi į Europos vaistų agentūros nuomonę dėl galimos išbėrimo rizikos, nusprendė, kad iš dalies pakeitus šių vaistinių preparatų informacinius dokumentus, jų naudos ir rizikos santykis išlieka teigiamas.
 
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba primena registruotojams vykdyti sprendime nurodytus įpareigojimus.
 
Sprendimo priedus žr. čia

Dėl 2022 m. spalio 28 d. Europos Komisijos sprendimo
2022-12-13

2022 m. spalio 28 d. Europos Komisija priėmė sprendimą dėl žmonėms skirtų vaistų, kurių sudėtyje yra veikliųjų medžiagų nomegestrolio ir chlormadinono, registracijos pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2001/83/EB 31 straipsnį.

Europos Komisija, atsižvelgusi į Europos vaistų agentūros nuomonę dėl galimos meningiomos rizikos, nusprendė, kad iš dalies pakeitus šių vaistinių preparatų informacinius dokumentus, jų naudos ir rizikos santykis išlieka teigiamas.
 
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba primena registruotojams vykdyti sprendime nurodytus įpareigojimus.
 
Sprendimo priedus žr. čia

Naujos saugumo rekomendacijos vartojant nesteroidinius vaistus nuo uždegimo nėštumo metu
2022-12-12

Ibuprofenas, diklofenakas, deksketoprofenas bei kiti nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) dėl jų nepageigaujamo poveikio vaisiui, yra nerekomenduojami vartoti nėštumo I bei II trimestrais (nebent jų vartojimas yra neišvengiamas) -  taip  informuoja Europos vaistų agentūros (EVA) Farmakologinio budrumo rizikos vertinimo komitetas.

Komitetas, įvertinęs saugumo duomenis NVNU vartojimo nėštumo I ir II trimestrų metu, informuoja, kad geriamieji bei leidžiamieji NVNU vartojami nuo 20 nėštumo savaitės dėl vaisiaus inkstų funkcijos sutrikimo gali sukelti vaisiaus vandenų sumažėjimą (oligohidrmanioną) bei širdies sutrikimą – arterinio latako susiaurėjimą. Šie reiškiniai paprastai išnyksta nutraukus NVNU vartojimą. Vis dėlto, jei nors ir kelias dienas NVNU buvo vartojamas po 20 nėštumo savaitės, gali būti rekomenduojama taikyti antenatalinę oligohidramniono ir galimo arterinio latako susiaurėjimo stebėseną. NVNU taip pat gali turėti įtakos motinos ir kūdikio polinkiui kraujuoti, pavėlinti gimdymą ar pailginti jo trukmę.

Moterys, planuojančios pastoti, taip pat ir nėštumo I bei II trimestrų metu,neturėtų vartoti NVNU, nebent negalima to išvengti ir šie vaistai buvo paskirti gydytojo. NVNU vartojimas turėtų būti kaip galima trumpesnis skiriant mažiausią veiksmingą dozę.    

Šiuo metu NVNU naudojimas paskutiniais trimis nėštumo mėnesiais yra draudžiamas, o vartojant šių vaistų gali būti sunkiau pastoti.

Ar vaistas priklauso NVNU vaistų grupei galite pasitikslinti įsigyto vaisto pakuotės lapelyje (1 dalyje), taip pat paklausti vaistininko ar gydytojo. Šią informaciją galite rasti ir VVKT interneto svetainėje, skiltyje „Vaistų paieška", kurioje skelbiama išsami informacija apie vaistų vartojimą: vaisto charakteristikų santraukos bei pakuotės lapeliai. Pastarieji dokumentai yra nuolat atnaujinami pagal gaunamas mokslines EVA išvadas.

Jei patyrėte nepageidaujamų šalutinių poveikių, kviečiama apie juos pranešti, nes tai padeda gauti daugiau informacijos apie vaistų saugumą.

Pranešti apie nepageidaujamas reakcijas gali tiek patys pacientai, tiek sveikatos priežiūros specialistai. Kaip tai padaryti, sužinoti galima paspaudus čia. 

Daugiau informacijos apie NVNU saugumą vartojant nėštumo metu žiūrėti čia.

Dėl vaistinių preparatų tiekimo sutrikimo
2022-12-09

Informuojame, kad laikinai sutriko šių vaistinių preparatų tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Dėl vaistinių preparatų tiekimo atnaujinimo
2022-12-09

Informuojame, kad atnaujintas vaistinių preparatų Olmesartan medoxomil/Hydrochlorothiazide Actavis (Olmesartanas medoksomilis/Hidrochlorotiazidas) 20 mg/12,5 mg plėvele dengtos tabletės N28,  Duac (Klindamicinas/Benzoilo peroksidas) 10 mg/50 mg/g gelis 15 g N1, Malarone (Atovakvonas/Proguanilo hidrochloridas) 250 mg/100 mg plėvele dengtos tabletės N12 ir Roaccutane (Izotretinoinas) 10 mg minkštosios kapsulės N30 tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Kaip atpažinti apsinuodijimą anglies monoksidu (smalkėmis)?
2022-12-09

Ne paslaptis, jog šaltuoju metų sezonu padaugėja apsinuodijimų anglies monoksidu (smalkėmis). Remiantis Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus duomenimis, kasmet dėl apsinuodijimo anglies monoksidu Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigose  ambulatoriškai gydoma virš 120 asmenų, o ligoninėse hospitalizuojama apie 40 pacientų, pasitaiko ir mirties atvejų. Ar žinote, kaip atpažinti tokį apsinuodijimą ir ką tokiu atveju daryti?
 
Smalkės, anglies monoksidas (CO) – bespalvės, bekvapės, beskonės, nedirginančios dujos, šiek tiek lengvesnės už orą.

Apsinuodijimo šaltiniai

Kaip teigia Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus gydytojai toksikologai, anglies monoksido šaltiniai ne visada gali būti akivaizdūs. Apsinuodyti galima įkvėpus dūmų, taip pat šių dujų gali susidaryti veikiant transporto priemonėms, šildymo, maisto gaminimo ar kitiems prietaisams, kuriuose deginamas bet koks anglies turintis kuras. Didelius išmetamųjų dujų kiekius, kas gali būti ypač pavojinga uždarose patalpose, išskiria dujomis varoma įranga, dujomis ar dyzelinu varomi krautuvai, dujiniai elektros generatoriai ir pan. Jei patalpų ventiliacijos sistema netvarkinga ar pasikeitė kitos sąlygos, netinkamai naudojamas dujinis ar kieto kuro katilas, boileris, žibalo šildytuvai, kepsninės su anglimis ar netgi viryklė  taip pat gali išskirti sveikatai pavojingus anglies monoksido kiekius.

Kam pavojingiausia?

Patekęs į žmogaus organizmą, anglies monoksidas jungiasi su kraujo hemoglobinu 300 kartų geriau nei deguonis, tad šių dujų poveikis yra itin greitas ir pavojingas. Apsinuodijus pažeidžiamos beveik visos organizmo sistemos, tačiau labiausiai deguonies badui jautrios yra žmogaus smegenys.

Apsinuodijimo sunkumas priklauso nuo kvėpavimo anglies monoksidu trukmės, taip pat nuo šių dujų koncentracijos įkvėptame ore ir (arba) kitų toksiškų dujų. Papildomi rizikos veiksniai yra – esamos smegenų ar širdies ir kraujagyslių, plaučių ligos, mažakraujystė, amžius. Hipoksijai yra jautresni senyvi asmenys, maži vaikai (ypač naujagimiai, kuriems anglies monoksido poveikis sukelia psichomotorinius sutrikimus, protinį atsilikimą ir kitus neurologinius sutrikimus), besilaukiančios moterys. Sunkus ūmus motinos apsinuodijimas anglies monoksidu kelia rimtą trumpalaikį ir ilgalaikį pavojų vaisiui, kartais net lengvas motinos apsinuodijimas gali sukelti rimtas komplikacijas vaisiui ar netgi vaisiaus žūtį.

Pagrindiniai apsinuodijimo simptomai

Ankstyvieji apsinuodijimo anglies monoksidu simptomai gali būti nestiprūs ir nespecifiniai: galvos skausmas, svaigimas, dirglumas, pykinimas, vėmimas, sumažėjusi fizinio krūvio tolerancija, dažnesnis širdies plakimas ir dusulys fizinio krūvio metu. Apsinuodijimą anglies monoksidu galima lengvai supainioti su kitomis ligomis, įskaitant į gripą panašius virusinius susirgimus, depresiją, lėtinio nuovargio sindromą ir migreną ar kitus galvos skausmus.

Priklausomai nuo apsinuodijimo sunkumo gali pasireikšti tokie simptomai:

Lengvai apsinuodijus anglies monoksidu (kai CO koncentracija aplinkos ore >50 ppm), gali pasireikšti galvos skausmas, svaigimas, irzlumas, pykinimas, dusulys fizinio krūvio metu, apsvaigimas.

Jei apsinuodijimas yra vidutinio sunkumo (kai CO koncentracija aplinkos ore >200 ppm), vargina stiprus galvos skausmas, silpnumas (įskaitant raumenų kontrolės praradimą), alpulys, mieguistumas, haliucinacijos, pažinimo ir emociniai sutrikimai, nekoordinuoti judesiai, traukuliai, vėmimas, padažnėjęs širdies plakimas, sumažėjęs kraujo spaudimas, širdies ritmo sutrikimai, padidėjęs kvėpavimo dažnis, neryškus matymas, spengimas ausyse. Simptomai gali atsirasti ne tik iš karto po apsinuodijimo, bet ir po kelių dienų ar savaičių paūmėti ir pasireikšti neurologiniais ar psichikos sutrikimais.

Sunkus apsinuodijimas anglies  monoksidu (kai CO koncentracija aplinkos ore >400 ppm ) sukelia sąmonės netekimą (gali likti nuolatinis centrinės nervų sistemos pažeidimas, atminties, psichikos sutrikimai), sumišimą, dezorientaciją, žemą kraujo spaudimą, širdies ritmo sutrikimus, širdies veiklos ir kvėpavimo slopinimą, plaučių edemą, krūtinės skausmą, miokardo infarktą, ūminį inkstų nepakankamumą, mirtį.

Atkreiptinas dėmesys, kad esant santykinai mažų anglies monoksido koncentracijų ore ilgalaikiam (lėtiniam) poveikiui, irgi gali pasireikšti galvos skausmas, pykinimas, galvos svaigimas, pažinimo sutrikimai, depresija ir sumišimas. Pakartotinis ilgalaikis (lėtinis) poveikis kelia didesnę riziką vaisiui ir asmenims, sergantiems vainikinių arterijų liga, kuriems gali pasunkėti arba atsirasti kraujotakos sutrikimų. Lėtiniai apsinuodijimai dažniau pasitaiko gaisrininkų, liejyklų, motorinių transporto priemonių patikrą atliekančių darbuotojų tarpe.

Pirmoji pagalba apsinuodijus

Įtariant apsinuodijimą anglies monoksidu, būtina skubiai tiekti deguonį, atidaryti langus, duris, išnešti nukentėjusįjį į gryną orą, atlaisvinti kvėpavimo takus, prasegti drabužius ir nedelsiant kreiptis pagalbos. Visais atvejais geriausia nedelsiant skambinti skubios pagalbos telefonu 112 arba į VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyrių (tel. numeriu 8-5 236 20 52). Skyriuje dirbantys gydytojai toksikologai konsultuoja visą parą. Labai svarbu atminti, kad apsinuodijimas smalkėmis gali būti grėsmingas gyvybei, tad delsti jokiu būdu negalima.

Apsisaugoti nuo apsinuodijimo anglies monoksidu galima, jei:

  • Namuose bus įrengta į anglies monoksidą reaguojanti signalizacija (CO detektorius).
  • Garaže, net jei jo durys bus atidarytos, automobilis stovės tik užgesintu varikliu.
  • Kamino sklendės nebus uždarytos, prieš tai neįsitikinus, kad kuras visiškai sudegė ir liepsna  užgesusi.
  • Tinkamai bus prižiūrėti dujų prietaisai, o namų šildymo sistemos priežiūrai (įrengimui, valymui, remontui) bus kviečiami tik tos srities specialistai.
  • Bent kartą per metus bus tikrinama ir valoma krosnis, šildymo katilai, dujiniai boileriai ir pan.
Dėl vaistinių preparatų tiekimo sutrikimo
2022-12-08

Informuojame, kad laikinai sutriko šių vaistinių preparatų tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Dėl vaistinių preparatų tiekimo sutrikimo
2022-12-07

Informuojame, kad laikinai sutriko šių vaistinių preparatų tiekimas Lietuvos Respublikos rinkai.

Vystomojo bendradarbiavimo susitikime pasidalinta gerąją patirtimi apie Dvynių projektus
2022-12-06

Tarnybos vadovas Gytis Andrulionis dalyvavo Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) organizuotame vystomojo bendradarbiavimo „Praktikų klubas“ susitikime.

Susitikimo metu buvo pristatyta informacija apie naujas CPVA vystomojo bendradarbiavimo programas bei pasikeista gerąja praktika su kitomis Dvynių projektuose dalyvaujančiomis institucijomis, aptartas Tarnybos dalyvavimas Dvynių projekte Ruandoje. Taip pat buvo aptartas pagalbos Ukrainai ir Moldovai paketas: koks galėtų būti Lietuvos indėlis ir tolimesnės perspektyvos, diskutuota apie tarptautinio vystomojo bendradarbiavimo tendencijas ir strateginės agentūros partnerystes.

<- Atgal 1 2 3 4 5 6 7 8 ... 42 Pirmyn ->