Naudingos nuorodos
Dėl antibakterinių vaistinių preparatų tiekimo sutrikimų

Europos vaistų agentūros (EVA) Vaistų stygiaus ir saugos vykdomoji valdymo grupė (MSSG) atidžiai stebi ir reaguoja į vienų ar kitų vaistų trūkumą Europos Sąjungoje. Šiuo metu yra stebimas tam tikros rūšies antibakterinių vaistinių preparatų trūkumas.

Su antibakterinių vaistų stygiumi susiduria beveik visos Europos Sąjungos šalys.

Vaistų tiekimo sutrikimai dažniausiai būna susiję su gamybos problemomis, pavyzdžiui, kai trūksta veikliųjų ar kokių nors kitokių medžiagų. Vaistų tiekimas gali sutrikti ir dėl logistikos problemų, padidėjusio vaistų poreikio, taip pat ir dėl komercinių priežasčių. Paskutiniuoju metu vaistų tiekimo sutrikimams nemažai įtakos turėjo ir geopolitiniai įvykiai, t. y., karas Ukrainoje, energetikos krizė, aukšti infliacijos rodikliai.

Vaistų, kurių veikioji medžiaga amoksicilinas, trūkumo pagrindinė priežastis – stipriai padidėjęs šių antibakterinių vaistų poreikis, kuris atsirado po Covid-19 pandemijos. Pandemijos metu buvo sumažėjęs sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis, todėl ir gamybos pajėgumai buvo sumažinti. Šiuo metu esant šių ligų šuoliui, itin padidėjo ambulatorinių vaistų poreikis, kurio gamintojai nespėja patenkinti. Valstybių narių lygiu siūloma įgyvendinti įvairias priemones, siekiant užtikrinti, kad pacientai galėtų gauti tinkamą gydymą. Pavyzdžiui, leisti tiekti neregistruotus vaistus (jei jie registruoti bent vienoje kitoje EEE valstybėje arba gamintojo valstybėje) bei registruotus vaistus užsienio pakuotėmis ir panašiai. Lietuvoje minėtos priemonės yra taikomos.

Situacija dėl vaistų tiekimo sutrikimų, ypač vaistinių preparatų, kurių sudėtyje yra amoksicilino, bus atidžiai stebima ir toliau. Tikimasi, kad artimiausiu metu situacija pagerės. Pacientams ir sveikatos priežiūros specialistams yra primenama, kad pritrūkus vaistų, yra ir kitų gydymo alternatyvų.

Svarbu, kad antibakteriniai vaistiniai preparatai būtų vartojami racionaliai, siekiant išvengti antimikrobinio atsparumo. Antibakteriniai vaistai turėtų būti skiriami tik bakterinės kilmės susirgimams gydyti ir neskirtini virusinių ligų, tokių kaip peršalimas ir gripas, gydymui.

Daugiau informacijos rasite čia.