Naudingos nuorodos
EVA teikia patarimus dėl vaistinio preparato „Paxlovid“ (PF-07321332 ir ritonaviras) vartojimo, gydant COVID-19 ligą, taip pat pradedama tęstinė šio vaistinio preparato duomenų peržiūra

EVA Žmonėms skirtų vaistų komitetas (CHMP) pateikė patarimus dėl vaistinio preparato „Paxlovid“ vartojimo, gydant COVID-19 ligą. Šiuo vaistu, kuris ES dar neregistruotas, galima gydyti COVID-19 sergančius suaugusiuosius, kuriems nereikia papildomos deguonies terapijos ir kurie rizikuoja sirgti sunkesne ligos forma. „Paxlovid“ turi būti skiriamas kuo greičiau diagnozavus COVID-19 ligą ir per 5 dienas nuo simptomų pradžios. Dvi veikliosios vaisto medžiagos PF-07321332 ir ritonaviras, kurios tiekiamos atskiromis tabletėmis, turi būti vartojamos kartu du kartus per dieną, 5 dienas iš eilės.

EVA pateikė šiuos patarimus, siekdama padėti nacionalinėms institucijoms apsispręsti dėl galimo šio vaistinio preparato vartojimo, iki kol pastarasis bus registruotas, atsižvelgiant į nepalankią pandeminę situaciją ir augančių susirgimų skaičių šalyse.

Patarimai grindžiami tarpiniais pagrindinio tyrimo, kuriame dalyvavo nestacionarizuoti, neskiepyti pacientai, turintys COVID-19 ligos simptomų bei sergantys bent viena gretutine liga, galinčia lemti sunkesnę COVID-19 ligos eigą, duomenimis. Šie duomenys parodė, kad vaistinis preparatas „Paxlovid“ sumažino hospitalizacijos ir mirties riziką, kai gydymas juo buvo pradėtas per 5 dienas nuo simptomų pradžios. Maždaug 1 % pacientų (6 iš 607), vartojusių „Paxlovid“ per penkias dienas nuo simptomų pradžios, buvo hospitalizuoti per 28 dienas nuo gydymo pradžios, palyginti su 6,7 % pacientų (41 iš 612), kurie vartojo placebą (gydomojo poveikio neturintį preparatą). Nei vienas iš pacientų grupės, vartojusių vaistinį preparatą „Paxlovid“ nemirė, palyginti su 10 pacientų placebo grupėje.

Kalbant apie vaistinio preparato saugumą, dažniausiai pastebėtas šalutinis poveikis gydymo metu ir praėjus 34 dienoms po paskutinės „Paxlovid“ dozės buvo disgeuzija (skonio sutrikimas), viduriavimas ir vėmimas.

„Paxlovid“ negalima vartoti kartu su tam tikrais kitais vaistais, kadangi dėl „Paxlovid“ poveikio gali ženkliai padidėti jų koncentracija kraujyje arba, priešingai, kai kurie kiti vaistai gali sumažinti paties „Paxlovid“ veiksmingumą. Vaistų, kurių negalima vartoti kartu su „Paxlovid, sąrašas yra įtrauktas į siūlomas vartojimo sąlygas. „Paxlovid‘ taip pat negalima vartoti pacientams, kurių inkstų arba kepenų funkcija labai sutrikusi.

„Paxlovid“ nerekomenduojama vartoti nėštumo metu ir moterims, kurios gali pastoti ir nevartoja kontracepcijos. Gydymo metu žindymas turi būti nutrauktas. Šios rekomendacijos pateiktos todėl, kad laboratoriniai tyrimai su gyvūnais rodo, kad didelės „Paxlovid“ dozės gali turėti įtakos vaisiaus augimui.

Kaip vaistas veiks?

„Paxlovid“ yra geriamasis antivirusinis vaistas, mažinantis SARS-CoV-2 (viruso, sukeliančio COVID-19 ligą) gebėjimą daugintis organizme. Veiklioji medžiaga PF-07321332 blokuoja fermento, reikalingo virusui daugintis, aktyvumą. „Paxlovid“ sudėtyje taip pat yra maža ritonaviro (proteazės inhibitoriaus) dozė, kuri lėtina PF-07321332 skilimą ir leidžia jam ilgiau išlikti organizme tokiu kiekiu, kuris veikia virusą. Tikimasi, kad vaistas sumažins COVID-19 liga sergančių pacientų hospitalizacijos poreikį.

Daugiau informacijos žr. čia.Paskutinis atnaujinimas: 2021-12-17 15:05:21