Naudingos nuorodos
Kodėl sutrinka vaistų tiekimas?

Su vaistų tiekimo sutrikimais susiduria ne tik Lietuva, bet ir kitos Europos šalys. Vaistų tiekimas paprastai sutrinka dėl vaisto gamybos, logistikos sutrikimų, dėl padidėjusio vaistų poreikio, taip pat dėl komercinių priežasčių. 

Vaisto tiekimo sutrikimų pasitaiko gana dažnai. Kartais šios problemos išsprendžiamos greitai. Pavyzdžiui, būna situacijų, kai vaisto tiekimo sutrikimą lemia logistikos problemos. Tokiu atveju nors didmeninio platinimo licencijos turėtojas vaisto ir neturi, tačiau vaistinėse jo yra pakankamas kiekis, todėl iki vaisto naujos siuntos patiekimo gyventojai šio trūkumo nepajaučia. Taip pat problemų kyla mažiau, jei rinkoje yra pakankamai kitų tos pačios veikliosios medžiagos preparatų – tokiu atveju sutrikęs vaistas nesunkiai pakeičiamas kitu. Sudėtingesni tie atvejai, kai sutrinka tam tikros veikliosios medžiagos gamyba. Tokiais atvejais vaisto pritrūksta ne vienos šalies rinkoje.  

Farmacijos įstatymas įpareigoja vaisto registruotoją pranešti VVKT apie vaisto laikiną ar nuolatinį tiekimo sutrikimą. Pranešant apie tai, būtina nurodyti sutrikimo priežastį.

Gavusi informaciją apie vaisto tiekimo sutrikimus, VVKT iš karto ją skelbia savo interneto svetainėje. Taip elgiamasi kiekvienu atveju, kai sutrinka vaisto tiekimas, tad visa informacija apie laikinus ir nuolatinius  vaisto sutrikimus yra vieša ir prieinama kiekvienam pageidaujančiam (žiūrėti /index.php?2644926549). Jei sutrinka kompensuojamųjų vaistų tiekimas, kaskart  apie vaistų tiekimo sutrikimus informuojama ir Valstybinė ligonių kasa, kuri priima sprendimus dėl vaistų kompensavimo.

Kad pacientai nejaustų vaistų tiekimo sutrikimų pasekmių, Lietuvos rinkai gali būti tiekiami vardiniai vaistiniai preparatai (jei jie registruoti bent vienoje kitoje EEE valstybėje arba gamintojo valstybėje) bei vaistai užsienio pakuotėmis. Šios priemonės padeda spręsti iškilusias tiekimo problemas.

Paskutinis atnaujinimas: 2021-10-05 11:12:55