![]() |
![]() |
|
Ką reikia žinoti apie farmakologinio budrumo veiklą? |
Farmakologinis budrumas - tai veikla, skirta įtariamoms nepageidaujamoms reakcijoms į vaistą (ĮNR) nustatyti, įvertinti ir stebėti bei perspėti apie galimą nepageidaujamą vaisto poveikį. Kas yra įtariama nepageidaujama reakcija ir kaip ją reikia pranešti? Nepageidaujama reakcija yra nenorimas, neigiamas žmogaus organizmo atsakas į vaistinį preparatą. Sąvoka apima ne tik vaistinio preparato charakteristikų santraukoje nurodytomis indikacijomis bei dozėmis vartojamų vaistų sukeltus kenksmingus ir nenorimus poveikius, bet ir kilusius dėl klaidingo vartojimo bei nesilaikant patvirtintų vartojimo sąlygų, įskaitant piktnaudžiavimą. Apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vaistą gali pranešti tiek sveikatos priežiūros specialistai, tiek patys pacientai! Apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vaistą galima pranešti šiais būdais: Specialistams:
Pranešimo formą sveikatos priežiūros ar farmacijos specialistams galite atsisiųsti čia Pacientams:
Pranešimo formą pacientams galite atsisiųsti čia Ką reikia žinoti sveikatos priežiūros specialistams? Pildant pranešimo formą svarbu tiksliai nurodyti, kokį vaistinį preparatą pacientas vartojo, kokia nepageidaujama reakcija pasireiškė (kokia jos trukmė, pasekmės). Taip pat svarbu nurodyti savo kontaktinius duomenis, kad VVKT darbuotojai, prireikus pasitikslinti pranešime esančią informaciją, galėtų su Jumis susisiekti. Atkreipiame dėmesį, kad pranešėjo bei paciento tapatybė bei kontaktiniai duomenys yra konfidencialūs ir nebus perduoti kitiems asmenims. Apie įtariamą nepageidaujamą reakciją turi būti pranešta ir tais atvejais, kai kyla abejonių dėl įtariamos nepageidaujamos reakcijos ir vaisto vartojimo priežastinio ryšio. Pranešimo eilutėje „ĮNR aprašymas“ galima pateikti savo nuomonę, jog priežastinio ryšio nėra Sveikatos priežiūros specialistų pranešimų apie įtariamą nepageidaujamą reakciją (ĮNR) pateikimo VVKT tvarką, šių pranešimų pateikimo terminą ir būdus bei asmenis, kurie teikia šiuos pranešimus, nustato Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimo apie įtariamą nepageidaujamą reakciją (ĮNR) pateikimo tvarkos aprašas, patvirtintas LR sveikatos apsaugos ministro 2013 m. vasario 20 d. įsakymu Nr. V-185.
Kokius veiksmus atlieka VVKT gavusi pranešimą apie ĮNR? VVKT kiekvieną gautą pranešimą apie ĮNR registruoja, įvertina (sunki ar nesunki reakcija, jau žinoma ar netikėta, t.y. neaprašyta vaisto charakteristikų santraukoje), nustato priežastinį ryšį su vartotu vaistu bei priskiria kodą pagal medicininių terminų žodyną MedDRA.
Kodėl reikalingas poregistracinis vaistų stebėjimas ir nepageidaujamų reakcijų pranešimai?
Poregistracinis vaisto stebėjimas ir nepageidaujamų reakcijų pranešimai padeda nustatyti retesnes, netikėtas, kartais labai sunkias nepageidaujamas reakcijas į vaistą. Kaip gydytojai sužino apie VVKT priimtus sprendimus?
|
Paskutinis atnaujinimas: 2021-11-11 12:56:52 |
© Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba. Biudžetinė įstaiga. Studentų g. 45A,Vilnius, tel. 85 263 92 64, faks. 85 263 92 65, el. paštas [email protected]
Juridinio asmens kodas 191351864, Duomenys apie Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.