Naudingos nuorodos
Kodėl reikalaujama nurodyti biologinių vaistų ir vakcinų prekės pavadinimo ir partijos numerį?

Biologiniai vaistai yra gauti iš „gyvosios“ biologinės sistemos. Jie apima platų terapinių sričių spektrą, taip pat kraujo produktus, vakcinas, antikūnus ir pažangųjį gydymą (pavyzdžiui, genų ir audinių terapiją).

Biologiniai vaistai, taip pat ir vakcinos savo sudėtimi iš esmės skiriasi nuo standartinių cheminių vaistų. Skirtingai nuo daugelio mažų molekulių turinčių vaistų, biologinių vaistų bei vakcinų savybes lemia tiek specifinis gamybos procesas, tiek pati veiklioji medžiaga.

Egzistuoja daugybė vakcinų ir biologinių vaistų, be to, daugelio produktų gamintojai gamina tą pačią „veikliąją medžiagą“. Tai apima „biologiškai panašius“ vaistus, keletą vakcinų, apsaugančių nuo tam tikros infekcijos, ir tokius produktus, kaip žmogaus imunoglobulinas. Kad būtų paprasčiau suprasti, kiekvienais metais daugiau nei dešimt skirtingų gamintojų gamina vakciną, apsaugančią nuo gripo. Tačiau labai dažnai pateiktuose ĮNR pranešimuose nurodoma, kad reakciją sukėlė „vakcina nuo gripo“. Kaip žinoti kokia būtent?

Dėl šios priežasties labai svarbu, kad biologinių vaistų ir vakcinų saugos priežiūra būtų vykdoma atsižvelgiant į konkretaus prekės ženklo produkto pagrindą. Būtent dėl to ir svarbu gauti informaciją apie serijos numerį.

Kad būtų galima atlikti produkto / prekės ženklo specifinį farmakologinį budrumą, pranešdami apie ĮNR į biologinį vaistą (pvz., kraujo produktus, antikūnus ir pažangųjį gydymą, tarp jų – genų ir audinių terapiją) ar vakciną, nurodykite ne vien veikliąją medžiagą, bet ir:

- įsitikinkite, kad pranešime pateikiate vaisto pavadinimą (arba gamintoją) bei konkretų vaisto serijos numerį (serijos numeris visada yra nurodytas ant išorinės ir vidinės vaisto talpyklės);

- jei nežinote šios informacijos, nurodykite tai pažymėdami atitinkamuose langeliuose.

Kur skelbiama informacija apie ĮNR, kurios buvo gautos Lietuvoje?

Tarnyba kasmet viešai publikuoja ataskaitas apie ĮNR, kurios buvo gautos Lietuvoje. Šią informaciją galima rasti Tarnybos interneto svetainėje /NRV%20ataskaitos

Metinėse ataskaitose pateikiami apibendrinti duomenys apie pranešimų skaičių už paskutiniuosius metus, įvardijami pranešimų apie ĮNR šaltiniai, ĮNR pasiskirstymas pagal vaistų grupes, taip pat išskiriami pranešimai apie vakcinų sukeltas ĮNR, analizuojamas pacientų pasiskirstymas pagal amžių bei lytį.

Be to, ataskaitose yra pateikiamas pranešimų skaičius apie vaistinių preparatų, pažymėtų juoduoju trikampiu, sukeltas ĮNR. Naudojant juodojo trikampio simbolį yra siekiama aktyviau paraginti sveikatos priežiūros specialistus ir pacientus pranešti apie pastebėtas ĮNR, todėl atskirai vertinamos būtent šių vaistinių preparatų sukeltos ĮNR.
Paskutinis atnaujinimas: 2021-10-05 12:45:26